Kurz pečení s dětmi Peciváleček

Oslavte s dětmi podzimní svátky pečením

 

Užijte si s dětmi podzimní svátky společným kuchtěním či pečením s nádechem historie a tradic.  

28. října: Den vzniku samostatného Československa

Když se řekne první republika, většině z nás se vybaví jméno prvního prezidenta Československa. Jak mlsný měl Tomáš Garrigue Masaryk jazýček? Nebyl vůbec vybíravý. Nejraději si prý pochutnal na švestkových knedlících posypaných mákem. Co si tedy takové knedlíky pana prezidenta udělat k obědu?

Tvarohové knedlíky se švestkami

Suroviny: 250 g plnotučného tvarohu, 150 g polohrubé mouky, 100 g krupičky, 1 vejce, sůl, švestky, máslo, moučkový cukr, mletý mák

Postup přípravy: V míse smíchejte tvaroh, mouku, krupičku, vejce a špetku soli. Vypracujte vláčné těsto. Ve větším hrnci přiveďte k varu mírně osolenou vodu. Švestky omyjte, osušte a vypeckujte tak, aby zůstaly celé. Z těsta oddělujte kousky, do kterých zabalte vždy jednu švestky. Namísto pecek naplňte švestky kouskem másla a skořicovým cukrem. Švestkové knedlíky vhoďte do hrnce s vroucí vodou. Že jsou hotové poznáte podle toho, že vyplavou na povrch. Trvá to asi tak deset minut. Uvařené knedlíky posypte moučkovým cukrem smíchaným s mletým mákem a polijte je rozpuštěným máslem.

31. října: Halloween

Říká se, že prezident Masaryk si z Ameriky přivezl zvyk večeřet ovesnou kaši. No a dnešní děti se čím dál víc radují z amerického svátku Halloween. Není divu, že jeden z říjnových kurzů Peciválečka jsme zaměřili na Strašidelné pečení. Společně s dětmi jsme upekli Koláč čarodějnice Morgany, vyrobili si palačinkový kouzelný měšec, „spíchli“ si kouzelnický klobouk a nakonec nechybělo ani létající koště. Byla to opravdu zábava a všichni jsme si to náramně užili. Zkuste si i se svými dětmi upéct čarodějnický koláč doma.   

Koláč čarodějnice Morgany

Na linecké těsto: 105 g moučkového cukru, 315 g hladké mouky, 200 g studeného másla, 1 žloutek, špetka soli, citronová kůra Na náplň koláče: jablka, hrušky, mletá skořice, povidla

Postup přípravy: Ze surovin na linecké těsto vypracujte hladké těsto, zabalte ho do potravinové fólie a nechte v lednici odpočívat 30 minut. Mezitím si připravte náplň. Jablka a hrušky oloupejte, zbavte je jadřinců a nakrájejte na kousky. Ovoce přendejte do hrnce, podlijte trochou vody, přidejte lžičku mleté skořice a pod pokličkou nechte dusit. K rozvařenému, mírně zchladlému ovoci, přimíchejte podle chuti povidla. Menší část vychlazeného těsta odkrojte stranou (použijete ho na zdobení koláče). Zbytek těsta dejte do máslem vymazané koláčové formy a prsty ho v ní vytvarujte. Na těsto rozetřete náplň, ozdobte koláč proužky zbylého těsta a dejte péct do trouby vyhřáté na 180 stupňů na takových 40 minut.

Koláč čarodějnice Morgany

Koláč čarodějnice Morgany

2. listopad: Památka zesnulých

Americký svátek Halloween v dnešní době trochu upozadil naše tradiční Dušičky. A přitom zrovna Dušičky patřily mezi hojně oslavované. Naši předci v tento den pořádali průvody na hřbitovy a zapalovali svíčky. Věřili totiž, že se na Dušičky mohou duše zemřelých vracet domů a cestu najdou podle rozsvíceného světla. Jestlipak víte, že existuje tradiční dušičkové pečivo? Hospodyňky ho pekly pro čeleď, pro malé koledníky děti, nebo žebráky u kostela a potulné pocestné. Ale tohle pečení zvládnou i děti!

Dušičky

Suroviny: 200 g vody, 1 vejce, 50 cukru krystal, 70 g změklého sádla, špetka soli, 250 g hladké mouky, 250 g polohrubé mouky, 17 g droždí, citronová kůra

Postup přípravy: Ve větším hrnku s vlažnou vodou rozmíchejte lžíci cukru, rozdrobte do ní čerstvé droždí a tři lžíce hladké mouky. Nechte 20 minut kynout kvásek. Do mísy nandejte všechny zbylé suroviny, přidejte vykynutý kvásek a vypracujte nelepivé těsto. Poprašte ho hladkou mokou a přikryté utěrkou ho nechte 45 minut kynout. Vykynuté těsto propracujte a rozkrájejte ho na 16 dílků. Z každého vytvarujte bochánek a z každého bochánku pak vymodelujte dušičky a kosti. Pečivo vyskládejte na plech vyložený pečícím papírem a nechte ho ještě dalších 40 minut přikryté kynout. Nakonec ho potřete rozšlehaným vejcem a posypte celým mákem. Pečte ve vyhřáté troubě na 200 stupňů asi tak 20 minut. Podávejte buď samotné, nebo můžete namazat máslem a marmeládou nebo povidly.

Recept Dušičky

Recept Dušičky

11. listopad: Svatý Martin

Svatomartinský den byl jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Děti netrpělivě vyhlížely první sněhovou nadílku, hospodyně pekly posvícenskou martinskou husu a plněné svatomartinské rohlíčky. Ty musely mít tvar podkovy. Pekly se mimo jiné k uctění památky svatého Martina, který přijíždí na bílém koni. Vyzkoušejte s dětmi pečení Svatomartinských rohlíčků.

Svatomartinské rohlíčky

Na těsto: 540 g hladké mouky, 360 g másla, kelímek smetany ke šlehání, špetka soli

Na ořechovou náplň: 250 g mletých vlašských ořechů, 100 g krupicového cukru, 1 dcl horkého mléka. 

Postup přípravy: Ze surovin na těsto vypracujte hladké těsto a nechte ho vlednici 30 minut odpočívat. Mezitím si připravte ořechovou náplň: Suroviny smíchejte dohromady, podle chuti navíc můžete přidat trochu rumu. Těsto z lednice rozdělte na šest dílů. Z každého vyválejte kruh a rádýlkem nebo obyčejným kulatým nožem ho rozdělta na šest stejných výsečí. Do širší části trojúhelníku rozprostřete ořechovou náplň  o od konce s náplní těsto rolujte až k cípu. Nakonec rohlíček hezky vytvarujte do písmene U. Svatomartinské rohlíčky vyskládejte plech vyložený pečicím papírem a pečte je v troubě vyhřáté na 170 stupňů asi tak 30 minut do růžova. Upečené a ještě horké rohlíčky obalte v moučkovém cukrem.